Edin Džeko dvostruki strijelac i asistent u gostujućoj pobjedi Rome u Milanu

0
SHARE

Kapiten nogometne reprezentacije Edin Džeko bio je centralna figura večerašnjeg derbija 35. kola talijanske Serie A, kojega su na stadionu San Siro u Milanu igrali velikani talijanskog nogometa Milan i Roma. Za nogometaše Rome ova utakmica je bila veoma važna u utrci sa Napolijem za drugo mjesto na tabeli, koje vodi direktno u takmičenje Lige prvaka, dok je Milan pobjedom još uvijek imao teoretsku šansu u utrci za mjesto koje vodi u Ligu Evrope.

Konačan rezultat je bio 4:1 za Romu, a naš reprezentativac je postigao dva prva gola za Romu, te bio asistent kod trećeg gola gostiju.

Džeko je prvi gol postigao već u 8. minuti, nakon duplog pasa sa Mohamedom Salahom i odličnim udarcem pod prečku sa ruba šesnaesterca.

U 28. minuti Džeko se ponovo upisuje u strijelce i dovodi Romu u vodstvo od 2:0. Ovoga puta korner sa lijeve strane izvodi Leandro parades, a Džeko je najviši u skoku i šalje loptu iza leđa golmana Milana Donnarumme.

Vodstvo gostiju na 2:1 smanjio je Mario Pašalić u 76. minuti susreta.

Edin Džeko je ponovo u centru pažnje u 78. minuti, kada u kaznenom prostoru domaćina glavom spušta loptu bivšem igraču Milana Stefanu El Sharraweyu, koji dovodi goste u vodstvo od 3:1.

Posljednji gol za goste postigao je kapiten De Rossi u 87. minuti iz penala.

S ova dva gola, Edin Džeko je ponovo izbio sam na vrh liste strijelaca talijanske Serie A sa 27 postignutim golova, odvojivši se tako od prvog pratioca, Andree Belottija iz Torina. Osim toga, Edin Džeko je do sada upisao i 6 asistencija, što samo govori koliko je ove sezone bitna karika u napadu Rome.

Osim 27 golova u prvenstvu, Džeko je postigao i dva gola u kupu i još osam u Ligi Evrope, čime je stigao do 37 pogodaka i srušio vlastiti rekord iz sezone 2008./2009., kada je u dresu Wolfsburga postigao 36 golova u sezoni.

Do kraja ovogodišnje Serie A ostalo je da se udigraju još tri kola, a Roma u idućem kolu igra derbi ne samo kola, već i ukupnog prvenstva, obzirom da joj u goste dolazi aktuelni šampion i trenutni lider na tabeli, ekipa Juventusa našeg Miralema Pjanića, koji ima sedam bodova više od Rome i još uvijek nije potvrdio titulu ovogodišnjeg prvaka Italije.