U utakmici za pamćenje Edin Džeko odveo Romu u Ligu prvaka i postao najbolji strijelac Serie A

0
SHARE

Utakmica posljednjeg 36. kola talijanske Serie A ostaće upamćena po tome što je to posljednja utakmica legende Rima i kapitena Rome 40-godišnjeg Francesca Tottija (28.09.1976.), koji je debitovao za ovaj klub davnog 28. marta 1993. godine, sa 16 godina i 6 mjeseci, u utakmici protiv Brescie, kada je trener Rome bio Vujadin Boškov i sve do danas je nosio dres samo slavnog rimskog kluba. Totti je za Romu odigrao 786 utakmice, od čega 619 u Seriji A i postigao 307 golova, od čega 250 u Seriji A i drugi je strijelac svih vremena. Zabilježio je i 123 asistencije, te ukupno osvoji 5 trofeja, od čega je najvažniji titula prvaka svijeta 2006, ali i jedno prvenstvo Italije, dva Kupa i jedan Superkup Italije.

Da bi oproštaj Francesca Tottija bio na najvišem dramskom nivou, pobrinuli su se igrači Genoe, večerašnjeg protivnika Rome. Prvo su gosti došli u vodstvo već u 3. minuti golom 16-godišnjeg Pellegrija, drugog strijelca u ligama petice koji je postigao gol, a da je rođen u 21. vijeku.

Stvari u početno stanje vratio je naš kapiten Edin Džeko, koji se je odlično snašao u kaznenom prostoru i nakon što je pogodio stativu, praktično je grudima ugurao odbijenu loptu u mrežu.

U 54. minuti je umjesto Mohameda Salaha u igru ušao kapiten Francesco Totti, koji je donio kvalitet u igri Rome, podsjetivši na svoje najbolje dane.

Međutim, rezultat se nije mijenjao sve do 74. minute, kada je naš Edin Džeko odlično primio loptu u kaznenom prostoru Genoe, uputio povratnu loptu na koju je natrčao Daniele de Rossi i snažnim udarcem zakucao loptu u mrežu za vodstvo i derilijum na stadionu Olimpico. U ovom trenutku Roma je imala bod prednosti u odnosu na Napoli, koji je u gostima u Genoi pobijedio Sampdoriu rezultatom 4:2.

Samo pet minuta kasnije, šok na Olimpicu. U 79. minuti, nakon centaršuta Laxalta i greške golmana Rome Szczesnyja, loptu je u mrežu Rome smjestio Darko Lazović. U tom trenutku direktno u Ligu prvaka je išao tada drugoplasirani Napoli.

Roma nastavlja s napadima, ali se rezultat ne mijenja sve do 90. minute, kada na scenu ponovo stupa bosanskohercegovački kapiten Edin Džeko, koji u petercu Genoe glavom spušta loptu Perottiju, koji je snažnim udarcem smješta iza leđa nemoćnog golmana Lamanne.

Tim golom Roma je ovjerila drugo mjesto na tabeli Serije A i direktan plasman u Ligu prvaka, dok će Napoli morati da ide u kvalifikacije za grupnu fazu takmičenja.

Današnjim golom protiv Genoe, naš Dijamant Edin Džeko je ovjerio titulu najboljeg strijelca Serie A u sezoni 2016./2017. u kojoj je postigao 29 golova, jedan više od napadača Napolija Driesa Martensa.

Uz 9 asistencija, ova je fantastičan završetak jedne od najuspješnijih sezona u karijeri Edina Džeke, koji je definitivno postao glavna poluga Romine igre i jedan od najzaslužnijih za osvojeno drugo mjesto Serie A, u sezoni koja će se pamtiti po tome jer se je od aktivnog igranja oprostio Princ Rima Francesco Totti.